V každé rodině se čas od času dojde k diskuzi na téma předků. Kdo byl s kým příbuzný, kdo si koho vzal, kolik měl kdo sourozenců... Z toho co si kdo pamatuje, případně ví od svých dědů a babiček se většinou podaří rodina „rozšifrovat“ 100, možná i 150 let zpátky. Pokud bychom chtěli pátrat hlouběji nezbývá než zalistovat v matrice.
Kde hledat. Když se řekne hledat v matrice, mohl by si někdo představit probírání se prastarými knihami či listinami uloženými v nějakém archivu. Jedna z možností by to asi byla, ale existuje i mnohem jednodušší a pohodlnější způsob, kterým je internetový archiv Acta Publica na http://actapublica.eu/
Acta Publica je projekt, který umožňuje přístup k matrikám České republiky a Rakouska a jejich prohlížení. Matriky jsou zde skenované ve vysokém rozlišení a jednoduchými ovladači v nich lze listovat případně dle potřeby stránky zvětšovat či zmenšovat.
Při hledání konkrétní matriky je třeba nejdříve zvolit z nabídky archív – tady v našem regionu je to Moravský zemský archiv Brno – a zadat obec případně farnost pod kterou spadá, přičemž by se měl ozvat našeptávač s možnostmi. Pak už stačí jen vybrat a zmáčknout ENTER. Nyní by se měl objevit seznam matrik hledané obce. Zobrazený seznam odkazuje na matriky obsahující zápisy o křtech, oddaných a zemřelých. Krom toho jsou někdy k dispozici také tvz. indexy, které jsou zjednodušenými abecedními seznamy, které obsahují většinou jméno pokřtěného, zemřelého či oddaného páru, letopočet a měsíc a číslo strany, kde se v matrice nachází úplný zápis. Kliknutím na ikonku lupy se matrika otevře a je možno v ní listovat. (Pozor, načtení stránky pár sekund trvá a většinou je potřeba si poupravit zvětšení)
Jak to přečíst. Čtení (...ale vůbec hledání...) v matrikách může být opravdovým oříškem a hodinářskou prácí. Měnila se doba, zapisovatelé, měnilo se písmo i to, co a jak se zapisovalo. Písmo použité v některých zápisech může být zcela odlišné od toho dnešního. Je třeba také počítat se zápisy v latině a němčině, a také se spřežkama.
Příklad několika možností zápisu pro písmena „A“ a „S“
Vzory starého písma lze nalézt zde:
A - M http://www.genea.cz/uploads/media/Pisma1Full.pdf
N – Ž http://www.genea.cz/uploads/media/Pisma2Full.pdf
Několik konkrétních zápisů z matrik:
Zápis o křtu ze 6. ledna 1697 - matrika Křižanovice
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/1517/?strana=102
26. srpna 1723: Jméno pokřtěné: Anna Rodiče: Pavel Šujan, matka Anna, Rašovice, kmotři: Tomáš Slezák a jeho manželka Anna, Křižanovice
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/1518/?strana=88
Zápis v latině o sňatku ze 30. září 1782. Mělo by tam být asi toto:
Snoubenci: Počestný mládenec Antonín, vlastní syn Tomáše Čecha, čtvrtníka z Hodějic. Počestná dívka Kateřina, dcera Václava Přerovského čtvrtníka z Křižanovic. Svědci: Pavel Vítek, čtvrtník z Křižanovic a Jan Florián, čtvrtník z Hodějic.
Index narozenných, oddaných a zemřelých Křižanovice 1784 -1833. Prostřední zápis je zmínka o sňatku pradědečkových prarodičů:
Šolc Jan – Vránová Kateřina ( Scholz Johann – Vranova Katherzina ).
Na této ukázce je vidět použití písma z výše použitých dokumentů.
Matrika Slavkov - kniha oddaných 1892 - 1934
http://actapublica.eu/matriky/brno/prohlizec/10286/?strana=8
V novějších zápisech už bývá dobrá čitelnost a také více informací. Lze vyčíst informace o povolání, bydlišti o rodičích a jejich postavení a náboženském vyznání.
Matriky některých farností, především z našeho regionu:
Účelem tohoto článku není být návodem, ale ukázat, že do matrik lze nahlédnout a relativně snadno v nich hledat, že obsahují mnoho informací, a že je určitě zajímavé v nich zalistovat. Matriky nejsou jen informace o konkrétních osobách, ale o celých společnostech lidí žijících v jednotlivých obdobích v jednotlivých obcích.
Rodopisectvím se zabývá řada webů, které nabízí různé slovníky, rady, diskuze, popisy písma... např. http://www.genea.cz/
3.1.2014
Upřesnění: Archiv matrik na actapublica.eu obsahuje matriky jen některých krajů. Matriky pro ostatní kraje lze nalézt na dalších podobných webech viz. např. tento rozcestník: http://www.genealogie.cz/aktivity/digitalizace/
Za nepřesnost se omlouvám.
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.